چیلر آدیاباتیک

اجزای اصلی چیلرهای تراکمی هوا خنک اواپراتور، کمپرسور، کندانسور و شیر انبساط است. وظیفه کندانسور کاهش دمای مبرد خروجی از کمپرسور است و هرچقدر دمای محیط پایینتر از دمای گاز ورودی به کندانسور باشد راندمان دستگاه افزایش پیدا می‌کند. بنابراین اگر بتوان به طریقی دمای هوای ورودی به کندانسور را کاهش داد می­توان راندمان دستگاه را افزایش داد.  

در صورتیکه رطوبت نسبی محیط کمتراز 50% باشد می­توان به کمک روش سرمایش تبخیری دمای هوای ورودی به کندانسور راکاهش داد.  در روش سرمایش تبخیری هوا از روی پد سلولوزی عبور کرده و پاشش آب بر روی پد سلولوزی دمای هوای ورودی به کندانسور کاهش پیدا می­کند. در ادامه عملکرد چیلر آدیاباتیک هایتما مدل NOVA توضیح داده خواهد شد.

در ابتدا با پاشش آب بر روی پدهای سلولوزی و عبور هوا از روی پدهای سلولوزی دمای هوا کاهش پیدا کرده و آب با گرفتن گرمای هوای عبوری تبخیر می­گردد.‏‏(شکل 1)

چیلر آدیاباتیکچیلر آدیاباتیکچیلر آدیاباتیک

شکل1

بخشی از آب که تبخیر نشده است به داخل مخزن برگردانده می­شود. ‏‏(شکل 2)

چیلر آدیاباتیکشکل2

یک عدد پمپ سیرکولاتور آب را از مخزن گرفته و از طریق لوله­های توزیع که در قسمت بالای پدهای سلولوزی قرار گرفته اند آب را بر روی پدهای سلولوزی توزیع می­کند.

چیلر آدیاباتیک

شکل3

میزان آب تبخیر شده توسط یک فلوتر اندازه­گیری می­گردد. همچنین زمانیکه دمای هوا زیر دمای هوای طرح باشد توسط یک عدد سنسور عملکرد آدیاباتیک سیستم متوقف می­گردد. در صورتیکه عملکرد آدیاباتیک سیستم متوقف گردد، یک عدد شیر درین اتوماتیک جهت جلوگیری از راکد ماندن آب، آب موجود در مخزن را تخلیه می­کند.

چیلر آدیاباتیک

شکل4

مزایای استفاده از چیلر با کندانسور آدیاباتیک

  • به علت کاهش دمای هوای ورودی به کندانسور، کار کمپرسور کمتر در نتیجه مصرف برق دستگاه کاهش می­یابد.
  • با توجه به کاهش دمای هوای ورودی، به کندانسور کوچکتری نیاز بوده در نتیجه علاوه برکاهش هزینه به فضای کمتری جهت نصب نیز نیاز است.
  • با توجه به کوچکتر شدن کندانسور به شارژ گاز کمتری نیاز است.

باید توجه داشت در مناطق با آب و هوای مرطوب بدلیل بالا بودن رطوبت نسبی استفاده از چیلر آدیاباتیک پیشنهاد نمی­شود.

 

 

 

 

جدیدترین مطالب