انتخاب چیلر

مقدمه

مهم ترین مسئله در انتخاب چیلر، محاسبه دقیق بار برودتی مورد نیاز ساختمان است. محاسبات دقیق بارهای برودتی در مراجع بسیاری مانند محاسبات تاسیسات ساختمان، نوشته مهندس طباطبایی ذکر شده است و همچنین نرم افزارهای بسیاری مانند Hourly Analyze Program  یا همان  Carrier جهت انجام آن وجود دارد. هدف از این مقاله محاسبه بار برودتی ساختمان نیست و علاقه مندان می توانند به مراجع معرفی شده مراجعه کنند.

پس از انجام محاسبات و مشخص شدن بار برودتی مورد نیاز، کار انتخاب چیلر به پایان نرسیده است، بلکه این شروع کار است. متاسفانه بسیاری از مهندسین پس از رسیدن به این مرحله کار را تمام شده فرض کرده و صرفا بر اساس ظرفیت به دست آمده نزدیک ترین چیلر را از کاتالوگ مورد نظر خود انتخاب می‌کنند. هدف از این مطلب پرداختن به جزئیاتی است که در انتخاب چیلر پس از رسیدن به ظرفیت مورد نیاز موثر هستند.

موارد موثر انتخاب چیلر ‏‏(پس از تعیین ظرفیت)

نکات ریز بسیاری در انتخاب چیلر موثر است و امکان دارد مواردی از دید نویسنده پنهان بماند. تلاش می شود مهم ترین نکات ذکر شود. با این حال به طور کلی توصیه می شود هنگام انتخاب چیلر صرفا به مطالعه جدول ظرفیت چیلر در کاتالوگ سازنده اکتفا نشده و تمام کاتالوگ مورد مطالعه دقیق قرار گیرد. شرکت های تولید کننده معتبر علاوه بر کاتالوگ تجاری، یک کاتالوگ فنی نیز از هر محصول ارائه می کنند که تمامی اطلاعات در مورد محدوده و شرایط کاری دستگاه، شرایط نصب دستگاه، زیرساخت های مورد نیاز جهت نصب دستگاه و ... در درون آن بیان شده است. این کاتالوگ فنی حتما باید مورد مطالعه قرار گیرد که محدودیت های عملکردی دستگاه در پروژه ایجاد مشکل نکند.

  • انتخاب بر اساس ظرفیت واقعی: تمامی تولید کنندگان چیلر در کاتالوگ تجاری خود ظرفیت نامی را قید می کنند. این ظرفیت در شرایط ارتفاع از سطح دریای صفر، دمای محیط 35 درجه سانتی گراد و دمای آب اواپراتور رفت و برگشت 7 به 12 محاسبه شده است. در مورد چیلرهای آب خنک دمای کندانسور 30 به 35 مد نظر قرار می گیرد. واضح است که ظرفیت در شرایطی غیر از این شرایط استاندارد متفاوت خواهد بود. در کاتالوگ فنی تمامی تولیدکنندگان معتبر ضرایب اصلاح ظرفیت برای سایر شرایط ذکر شده است. مورد مهم دیگر میزان قابل اعتماد بودن اعداد و ارقام ذکر شده در کاتالوگ است. بهترین راه جهت راستی آزمایی اطلاعات قید شده در کاتالوگ، آشنایی با استانداردهای رایج است. به این ترتیب می توان با بررسی این که چیلر مورد نظر چه استانداردهایی دارد، می‌توان میزان دقت در اطلاعات را فهمید. به عنوان مثال دستگاه هایی که یوروونت ‏‏(EUROVENT) دارند نهایتا می توانند 5 درصد اختلاف بین اطلاعات اعلامی و نتایج تست این موسسه داشته باشند. در غیر اینصورت نشان یوروونت به آن ها تعلق نمی گیرد. این اختلاف در مورد استاندارد EN14511 حدود 12 درصد است. واضح است دستگاهی که هیچ استانداردی کسب نکرده است ممکن است فاصله زیادی با توان اعلامی توسط تولید کننده داشته باشد. بنابراین در مورد اینگونه چیلرها باید بسیار با احتیاط عمل کرد. حداقل در دو مورد دعوا که بین همکاران این شرکت و کارفرمایان آن ها، مشاور متهم به محاسبات اشتباه شده بود، مشخص شد که دستگاه قادر به تامین ظرفیت اعلامی توسط تولید کننده نیست.
  • محدوده عملکرد چیلر: چیلرها در هر شرایطی نمی توانند کار کنند. ارتفاع از سطح دریای زیاد، دمای محیط زیاد و یا کم، دمای خروجی از اواپراتور کم یا زیاد و ... می توانند باعث ایجاد خطا و خرابی در چیلر شوند. این محدودیت ها نیز در کاتالوگ فنی تولید کنندگان معتبر ذکر شده است. به طور کلی باید در انتخاب چیلر در شهرهایی با ارتفاع از سطح دریای زیاد و یا دمای محیط خیلی بالا بسیار دقت کرد. در مورد پروژه های خاص، مانند پروژه های درمانی و صنعتی نیز باید بسیار دقت کرد. این گونه پروژه ها معمولا در فصول سرد نیز به دلیل بارهای زیاد داخلی پروژه، به سرمایش نیاز دارند. این درحالی است که بیشتر چیلرها برای کار کردن در دمای زیر 15 درجه سانتی گراد با مشکل مواجه می شوند. نکته ای که بسیاری از طراحان توجه نمی کنند. پروژه های بسیار زیادی در سطح همین تهران وجود دارند که کاربری تجاری دارند و با توجه به ازدحام جمعیت در زمستان نیز به سرمایش نیاز دارند. مورد مهمی که در موارد متعددی مورد توجه طراحان قرار نگرفته است. واضح است در تمامی این موارد کاربر بدون توجه به محدوده کاری چیلر زمانی که نیاز به چیلر داشته است آن را روشن کرده است که باعث خرابی اساسی دستگاه در کمتر از دوفصل کاری شده است. از آنجایی که محدوده کاری چیلر در کاتالوگ ها قید می شود واضح است که تامین کننده هیچ مسئولیتی در قبال این خرابی نمی‌پذیرد و مسئولیت متوجه مشاوری است که دستگاه مناسبی انتخاب نکرده است. این محدودیت در پروژه های صنعتی که شرایط خاص دارند بسیار بیشتر است.
  • سطح صدای چیلر: سطح صدای تولیدی چیلر در برخی از موارد مهم می شود. این مسئله زمانی که محل نصب چیلر در جایی است که از پنجره ساختمان یا ساختمان های مجاور چیلر دیده می شود، بسیار مهم تر می شود. مواردی وجود دارد که همسایگان از صدای چیلر ساختمان مجاور شکایت کرده اند. سطح صدای تولیدی چیلر در کاتالوگ‌های فنی قید می شود. بسیاری از تولید کنندگان نسخه های کم صدا از هر چیلر استاندارد نیز تولید می کنند که بهتر است در شرایط خاص مورد توجه قرار گیرد.
  • شرایط نصب: در کاتالوگ های فنی شرایط نصب دستگاه به طور کامل ذکر می شود. این شرایط شامل مصرف برق چیلر، فضاهای مورد نیاز جهت گردش هوا دور چیلر، فضاهای دسترسی و ... است. مواردی دیده شده که امکان انتقال چیلر به محل در نظر گرفته شده برای نصب در موتورخانه وجود نداشت.
  • قابلیت اطمینان مورد نیاز سیستم چیلر مرکزی: در مواردی که تامین همیشگی بار برودتی بسیار مهم است، مانند بیمارستان ها، حتما باید از حداقل دو چیلر جهت تامین بار برودتی استفاده کرد. تقسیم ظرفیت بین این دو چیلر به بار فضاهای مهم، و همچنین بار جزئی ساختمان بستگی دارد. بر اساس تبلیغات برخی از تامین کنندگان که جهت کاهش هزینه های اولیه استفاده از یک چیلر دو مداره را به جای یک چیلر توصیه می کنند، برخی از مشاوران در این موارد از چیلرهای دو مداره و یا چند مداره استفاده می کنند. این که این چیلرها قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به چیلرهای تک مداره دارند کاملا صحیح است ولی قابلیت اطمینان آنها از دو چیلر کمتر است. چیلرهای دو مداره نیز در برخی از قسمت ها از اجزای مشترکی برای هر دو مدار استفاده می کنند و به همین دلیل است که قیمت اولیه کمتری نسبت به دو چیلر دارند. به عنوان مثال اکثرا یک کنترلر هر دو مدار را کنترل می کند و یا مدار آب در اواپراتو مشترک است. بنابراین خرابی برد کنترلی و یا اواپراتور، کل دستگاه را از کار خواهد انداخت. بنابراین در پروژه های حساس انتخاب دو چیلر کاملا مجزا بهترین کار است.

جمع بندی:

در این مقاله کوتاه تلاش شد به طور خلاصه موارد مهم ذکر شود تا دقت مخاطبان در مطالعه کاتالوگ های سازندگان افزایش یابد و چیلر را با دقت بیشتری انتخاب کنند. واضح است چیلر مهم ترین و گران ترین قسمت سیستم تاسیسات و انتخاب اشتباه چیلر قطعا مشکلات جدی به وجود خواهد آورد. در مقالات بعدی تلاش می شود هر یک از این موارد به تفصیل بیشتری  آورده شود.

از همکارن خواهشمند است با به اشتراک گذاشتن تجربیات ارزشمندشان ما را در ارائه مقالات بهتر یاری کنند.

جدیدترین مطالب